Krabat

5. května 2014 v 19:10 | Gallilea |  101/1001
Baletní zpracování Čarodějova učně
úkol č. 73
Od té doby, co jsem se přestěhovala do Matičky a žiji zde už pět let, tak jsem se nezbavila označení Pražanda. Ale co bych to byla za Pražandu, když jsem nenavštívila Národní divadlo? Žádná Pražanda, ale barbar. To jsem! Někdy i kulturní, přesto snažím se to napravit. A tak, když jsem měla pár posledních hodin na to, abych směnila body ze své benefitní karty za zážitek, zvolila jsem právě lístky do Národního divadla na balet. Váhala jsem mezi Romeem a Julii, ale nakonec vyhrál Krabat.
Mohla jsem se pěkně obléci a v doprovodu Kapitána, jak jinak než ve svém elegantně džentlmenském stylu, v rámě zavěšená vstoupit do historických prostor oslněná zlatavou výzdobou. Naše výprava do divadla se odehrála v březnu a cestou jsem značně promrzla. Šálek horkého čaje jsem uvítala a sotva jej dopila, ozvalo se první zvonění z tří. Pomalu jsme se vydali najít svá místa. Nikdo vysoký přede mnou neseděl, takže jsem měla dobrý výhled na jeviště. Druhé zvonění a sál se plní. Třetí zvonění a poslední zbloudilé duše usedají na místa. Šero zahaluje sál a lidé utichají. Tak jaké to bude? Ptám se sama sebe a hypnotizovaně pozoruji jeviště, na nějž se snáší pohádkové sněhové vločky. A mezi nimi se toulá Krabat. Nechávám se unášet příběhem a ladnými pohyby lidských těl. Jeden z nejsilnějších momentů zažívám, když se Krabat snaží splnit svůj úkol a zamést mouku. Koketní tanečnice v bílých vlajících šatičkách obklopují čarodějova učně a svými pohyby se vysmívají jeho snaze. Nakonec Krabatovi pomůže jeho nový kamarád Tonda.
Pozoruji příběh síly, odvahy a zejména lásky. Láska zesnulého Tondy a jeho vyvolené a ještě silnější lásky Krabata a Kristýnky, která porazí samotného Mistra. Vše doprovázené hudbou Zbyňka Matějů.
Představení ve mně zanechalo tak hluboký dojem, že jsme se s Kapitánem souhlasili, že bychom na balet šli častěji. Udělat si hezký večer a kulturně se obohatit. Na co půjdeme příště? Rozhodně o tom napíši.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Someone Someone | 5. května 2014 v 21:06 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama