Sofistikovaná Origami

6. února 2014 v 17:58 | Gallilea |  Agamy vousaté - Agáta a Origami
Jen sedím a koukám.
Stejně nemůžu dělat nic jiného.
Dvě agamy na prostoru jeden metr krát půl metru. Už nějakou dobu a ještě se neschlamstly. Obě mají všechny ocasní články, i prsty na nohou. Buď se sluní nebo spí někde v pokoji. Taky obě žerou. Často s velkým apetitem - zejména Agáta. Ta je nepřekonatelná. (Aspoň jeden chovatelský úspěch po fiasku s deštným pralesem, které se změnilo v insektárium. Ve finále ani to nepřežilo.)


Zrekonstruované terárium - Agáta na větvi, Origami hledí ven

Agáta preferuje adrenalinovou verzi krmení, kdy honí cvrčky po pokoji a celému světu se pyšní svými loveckými schopnostmi SuperAgamy. Zatímco Origami má vytříbenější způsoby. Vyžaduje klidnou večeři pod UVB žárovkou, kdy rozvalená na větvi kouká a přemýšlí, zda nabízeného cvrčka sní či se ji nelíbí a musím vybrat jiného - většího a křupavého. Nepohrdne ani sarančetem nebo potemníkem, kterého dostávají obě holky jako pochoutku. Jednou za čas. Agamám po něm roste pupek a Agáta už ho má pořádný. Když se předníma nohama zapírá, bachor jí visí, ale nemám to srdce ji nechat na dietě, ačkoliv dostává méně cvrčků než Origami. Ta musí Agátu velikostně dohnat. Přece jen je mladší o šest měsíců. Taky je krmena přednostně a Agáta opouští terárium v době oběda či večeře, záleží, jestli jsem doma nebo v práci. Co však beru jako pokrok, že Origami baští i zelené. Chutná jí rukola i polníček. Obojí si vezme z ruky, stejně jako nenažraná Agáta. Zelené dostávají každý den čerstvé a čím různorodější, tím lepší. Nechybí ani mrkev, po které se Agáta vybarvila do oranžova. Origami si drží barvu větve, na niž bývá rozvalená. Ztratila svou žlutou barvu, ale co se dá dělat? Přidávat kari do krmení? To snad ne!


Origami s uloveným cvrčkem

Ze začátku jsem se taky bála, že si holky nesednou a nebudou kamarádky. Agáta prokazovala velmi dominantní sklony, kdy šplhala po Origami a kolikrát si i na ni lehla. Mé obavy a strachy byly zbytečné - zcela normální projev chování. Po nějakém čase samotná Origami lezla na Agátu a zabírala si UVB.


Origami na větvi pod UVB

Agáta je ranní ptáče. Nemusí se ještě ani rozsvítit žárovky, stačí hluk a Agáta vstává a kouká, co se kolem děje, a když se nic neděje, začne drápky škrábat na sklo, protože tím říká, že chce ven. Zato Origami vyspává, kolikrát i do oběda a pak se přesouvá pod žárovku. Tam se jí obzvláště líbí i napříč tomu, že terárium je otevřené a ona se může proběhnout. Origami má ráda své pohodlí. Agáta využívá každé příležitosti opustit terárium. Ať už běhá od jednoho rohu místnosti k druhému, nebo čtyři hodiny kouká z okna. Záhy si najde roh, v němž se stočí do klubíčka a spokojeně spí. Jednou jsem ji našla i na okenním parapetu, kde spala, když zapadlo slunce a omrzelo ji koukat do tmy. S Kapitánem známe všechny Agátiny schovky. Nejčastěji spí v rohu místností pod obrovitánským plyšovým psem. Origami je zrádnější. Pokaždé si detailně promyslí, kde by se mohla schovat a já trávím i půl hodiny tím, že ji hledám a všechno důkladně a opatrně obracím, kdyby tam náhodou byla. Její oblíbené místo je v knihovně mezi knížkami nebo CéDéčky. Jak říkám, že sofistikovanější než Agáta. Zase na druhou stranu i Origami má ráda měkké věci. Občas se přitulí k plyšákovi, sem tam zaleze do postele pod polštář, schová se hromádky oblečení nebo se narve do místa, kde by ji člověk nehledal - třeba mezi stěnu a postel, kde je dvoucentimetrový prostor a ona spí na boku.Agáta ve svíčce

Co se týče mazlivosti; na plné čáře vítězí Agáta. Ta se sebou nechá dělat cokoliv, u Origami záleží hodně na její náladě. Nejednou na mě začne syčet a otevírat tlamu - opravdu očekávám, kdy vychrlí ze svých útrob oheň. Někdy před rukou ustoupí a jindy slastně zavírá oči. Zkrátka je to s ní složité - přesně jako japonské origami. Možná to chce ještě více času. Bydlí s námi teprve tři měsíce.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Skříteček2 Skříteček2 | Web | 6. února 2014 v 19:13 | Reagovat

Perfektní článek, je moc hezky napsaný (s láskou :) a ještě navíc o méně obvyklých mazlíčcích. Hrozně se mi líbí jméno Origami, vážně perfektní.

2 Vanimaré Vanimaré | Web | 6. února 2014 v 19:51 | Reagovat

Krásné povídání, představovala jsem si, jak se mi podobná zvířátka promenádují v pokoji. A jdou obě moc krásné. :)

3 yuripovidky yuripovidky | Web | 6. února 2014 v 21:06 | Reagovat

Fůj, nejhorší blog na světě!!!
P.S.: Píšu líp!!!
P.P.S.: Otřesný dess!!!

4 fendsterovci fendsterovci | E-mail | Web | 6. února 2014 v 23:57 | Reagovat

Vydarený článok. Aj tie fotky sú krásne a aj to zelené stvorenie na fotkách ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama