Fifty Shades...

7. února 2014 v 18:34 | Gallilea |  Z knížek
...podruhé, potřetí...
...a nikdy více!
Na první díl, který jsem přečetla docela rychle, jsem navázala druhý dílem, ač jsem si pokládala otázku, zda to nejsou zbytečně vyhozené peníze. Jenže moje literární duše by neunesla, že rozečetla knihu a nikdy se nedozví konec. A taky třeba k tomu BDSM dojde. Přece jen první díl byl takový pohled do dívčí duše, která poprvé zažívá vztah, sex a snad i něco, čemu se říká láska.
Bohužel ani druhý díl celé trilogie Fifty Shades nevystoupal nahoru, ba naopak, spíše bych řekla, že celá příběhová linie značně upadá (ještě více než první díl!) a zde zjišťuji, že mě čtení přestává bavit. Všechno se točí kolem toho samého - Anastásie se pořád tříští ve spirále nekonečných orgasmů, opakuje to, co říkala už stokrát a celý dialog mezi ní a Christianem je značně omezený. Vlastně žádný normální dialog nevedou, jelikož Anastásie opakuje jen to, co říká od začátku trilogie a její věčná potřeba nad vším přemýšlet a rozmýšlet mi začíná lézt krkem. V jiných recenzích jsem se dočetla, že Anastásie urazí kus psychologického vývoje a posune se dál, jenže v knize se pořád posouvá ke Christianovi. A aby toho nebylo málo a celá zápletka strohá, přichází na scénu úchylný šéf, který si dělá na Anastásii pořádný zálusk. A to se samozřejmě nelíbí dominantovi, který už ani dominantem není, protože si řekl, že kvůli Anastásii se oprostí od všech svých zvrhlých choutek. Proboha, který chlap se kvůli ženské změní? Který?! Vždyť to vždy zůstane v člověku, byť potlačené, ale je to v něm a nemůže se od toho odpoutat, obzvláště chlapi. A pokud si někdo vybere partnera, s kterým je šťastný, tak chce, aby byl šťastný a nebude se měnit na povel. Ano, sice Christan se změnil, zato Anastásie zůstává pořád stejná - psychicky nevyrovnaná a hystericky žárlivá. V druhém i třetím díle, který je totální třešničkou na dortu a maximální knižní odpad. K žádnému BDSM tam nedojde a člověk přečte 1800 stran velmi slabého příběhu, kde aspoň na konci čeká neuvěřitelné vyvrcholení v podobě odhalení Christianovy minulosti. Ani na závěrečných stránkách jsem nesoucítila s Christianem a pouze si říkala, ať už to skončí, protože moje duše skuhrala a skoro si rvala i vlasy. Vlastně se žádné velké odhalení ani nekonalo.

Chápu, proč kniha způsobila velký poprask mezi čtenáři - první román, který mluví o erotice otevřeně a snaží se tvářit temně, tajemně a přitom je všechno tak průhledné. Očekávala jsem, že se z Anastásie vyklube pořádná domina, ale ani tohoto jsem se nedočkala. Vše zůstalo na stejné vanilkové bázi, jak se to odehrávalo od začátku. Třetí díl mi dal zabrat nejvíce. Tady jsem se musela do čtení nutit. Celý měsíc jsem se nutila dočíst tuhle slátaninu, na které si autorka vydělala pořádný balík peněz. Ale taková je už Amerika. V kinematografii i v knižním světě pomalu upadá. Naslibují hory doly, ale sliby nepřichází. Pokud čtenář chce pořádné BDSM, bude si muset přečíst 120 sodomy od de Sadeho.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Andy Andy | E-mail | Web | 7. února 2014 v 19:10 | Reagovat

Jsou na to hodně odlišné recenze, já se každopádně chystám taky odzkoušet, i když poslední dobou se do čtení vážně dokopávám, čert ví, kdy se k téhle trilogii dostanu, v každém případě je na seznamu knížek, co bych si ráda přečetla :)

2 Em Zet Em Zet | Web | 7. února 2014 v 19:14 | Reagovat

Mně by tahle kniha nebavila, ale recenze je to dobrá, i když je z dost negativního pohledu. :D

3 christiiinka christiiinka | Web | 7. února 2014 v 19:20 | Reagovat

Já teď čtu padesát odstínů ostudy, je to docela legrace :-)

4 Lady Crow Lady Crow | Web | 7. února 2014 v 20:12 | Reagovat

Ja som prečítala trilogiu za tri dni a musím povedať že v niektorých veciach s tebou úplne súhlasím,tie Anastasine nekonečné rozoberania problémov do detajlov a až úchylná snaha dostať sa Christianovi do hlavy a spoznať ho...ale nesúhlasím s tým,že človek sa kvôli druhému nezmení..hovorím s vlastnej skúsenosti,ak niekto niekoho miluje urobí pre neho čokoľvek pokiaľ sa jedná o niečo čo tomu druhému prekáža,ako napríklad to,že Anastasiu isté praktiky boleli či urážali,je pravda,že keď som sa dočítala do fázy že bude svadba mala som chuť knihu hodiť cez celú miestnosť ale nenechala som sa odradiť a som rada,síce celú čas zo svadobnej cesty som skoro preskočila najlepšia scéna z knihy bolo keď zachraňovala Christianovu sestru a celá tá vec v nemocnici..vtedy som si povedala,že to za to stálo,predsa musíme brať to,že nemohla autorka v knihe opísať najtvrdšiu variantu bdsm,bohužiaľ cenzúra u nás hoci si to nechceme priznať stále je.
Ale páči sa mi tvoj pohľad na sériu:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama