Finální úprava

23. března 2013 v 22:23 | Gallilea |  Želvy pardálí - Igouš a Charlie
Na rovinu -
Igouš nic neprovedl!
Jen život s ním je bláznivý...Nějakou dobu jsem přemýšlela nad substrátem, kterým Igoušovi buduji podlahu v teráriu. Ač jsem si moc přála, aby v jeho obydlí mohla růst i tráva, a napříč všemi snahami, plán selhal a stal se neproveditelným. Žádný travnatý pahorek nebude!

Po troše šťourání na internetu a vstřebávání potřebných informacích jsem využila první březnové - slunečné - volno a navštívila ZOO. Zajímalo mě, jak tam želvy pardálky mají zařízený "bejvák". Správna odpověď: ÚPLNĚ ODLIŠNĚ!

Místní želvičky, ať už pardálky, tunisanky, čtyřprsté či stepní, pidi želváčci i maxi jedinci obývali písčitou plochou se spoustou kamenů a "skalních stěn".


Vím, že tady tenhle želvák sloní nespadá do kategorie "želv chovaných v domácnosti", ani do stejného biotopu jako Igouš, přesto jeho majestátní postoj se mi líbí natolik, že zde jeho fotku tady přidávám.Po návštěvě ZOO bylo jasně rozhodnuto - rašelina musí vystřídat písek, nikoliv křemičitý, ale už speciální - pouštní písečná zrnka. Na doporučení jsem zvolila Hobby Terrano pouštní písek bílé barvy, který byl ještě jemnější, než písek pro činčily a vedle toho ještě písek červenohnědé barvy od stejného dodavatele. Druhý písek sice nebyl tolik jemný a sypký, však působil přirozeně. Výhodou těchto písků je i vysoká absorpce a držení tepla, což se Igoušovi samozřejmě moc líbilo.


Změna nespočívala jen ve výměně substrátu, ale i v kompletní reorganizaci terária - přehození žárovek, posunutí pergoly a vytvoření "skalní skrýše".

A jak už to bývá, tak jsem opět neudržela fantazii na úzdě a hrála si, a hrála a přestavovala. A ve finále terárium vypadá takhle:


Suma sumárum: ve výběhu má Igouš větší plochu na vyhřívání, aniž by cokoliv stínilo - pod lampou bývá 40 - 42°C, vlhkost 30%, prohozením žárovek jsem docílila i větší rozsah dopadu světla z UVB žárovky, více překážek v cestě, které Igouš tolik zbožňuje a rozšíření úkrytů pro chlazení. Namísto sena jako vystýlky v domečku jsem použila kokosové vlákno s kokosovými chipsy a právě ty se Igoušovi zalíbily natolik, že již nespí pod břidličným kamenem, ale na původním místě v domečku.

Po několikadenním sledování se zdá, že Igoušovi momentální úprava interiéru vyhovuje na 100%. A abych přece jen trochu oživila "vyprahlou poušť" něčím zeleným, rozhodla jsem se pro aloe vera. Jen ještě vybrané "kytí" koupit....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama