Těším se na každé nové ráno už dva měsíce

24. ledna 2013 v 15:30 | Gallilea |  Želvy pardálí - Igouš a Charlie
Už je to tak.
Skutečně se těším na další nový den, ač kolikrát netuším, co mě v jeho průběhu čeká.
Důvod je jednoduchý a prostý.
Jmenuje se Igouš.
Igouš je skvělý, úžasný a božský, všemi zbožňovaný, a proto mu to musím každé ráno připomínat. Co může udělat chovateli větší radost, než když vidí svého zvířecího svěřence, jak se mu daří, jak se krmí, nacpává a přecpává vším, co je zelené a je k jídlu? Jeho černě korálkové oči jsou důkazem, že všechno je v pořádku. Tak to má být.

Občas mě opravdu zaráží, kolik toho ta osmicentimetrová krunýřová mičuidní kulička zvládá sežrat, ba dokonce bez zaváhání. Ano, vím, že by měla mít dietu a to přísnou dietu, což znamená: krmení max. 3 týdně, jenže já jeho apetitu nedokážu odolat. A navíc je to pořád mimčo. Přes rok staré, potřebuje živiny, vitamíny a pravidelnou stravu.

Čeho se nejvíce obávám, tak je pyramidění krunýře a jiné tělesné deformace. Bohužel ani v přírodě se nenajde moc suchezemských želviček, které by měly krásný obloukovitý krunýř - strava je zákeřná a moje první želva velmi zbožňovala čokoládový jogurt, játra, rohlík namočený v mléce - všechno špatně. U současné želvy používám jako doplňky sépiovou kost, Nutri Mix Rep Calci Plus (s vyváženým obsahem vápníku a fosforu - jestli chováte šneky a nemůžete ve zverimexech sehnat sépiovou kost, doporučuji právě tuhle vitamínovou bombu) a příležitostně Rafty Mineral od Sery - opravdu příležitostně, jelikož Igouš dá přednost salátu a peletky mu musím cpát do pusy (ano, je to podvod!), když baští. Sám od sebe by se do nich nepustil.

Taktéž mi bylo řečeno, že můj Igouš má mít pravidelný přísun sena. Seno má, nadbytek kvalitního voňavého sena - nacpaný v dřevěném domečku. Jestli jej jí, to netuším, ale s velkým potěšením se do něj vyměšuje. Tohle je menší zádrhel, který bych potřebovala vyřešit. Každý den kontroluji seno a písek nasypaný na dně, zda se v něm neukrývá překvapení. Přesto, jak to dopadne, až se budu muset vzdálit na několik dní a nemohu otravovat ostatní lidi - spolubydlící, aby šli zkontrolovat želvě bejvák, popř. vyházet mokrý písek, seno, dosypat nový písek, nacpat do baráčku nové seno. Ostatně všechny terarijní substráty a kůry mají jednu podstatnou vlastnost - udržovat stálou vlhkost. Jenže Igouš není želva tropická, nýbrž africká - ze Zambie - a maximálně "vyňuňaná", jak říkám.

Taktéž jsem si všimla, s jakou oblibou neustále přestavuji a upravuji Igoušovo terárium. Když jsem byla maličká holka, hrála jsem si domečkem pro panenky, teď si hraju s domečkem pro želvu. Staré zvyky nerezaví. Neustále vymýšlím, co by tam šlo doplnit, jaké kytky zvolit na ozdobení a oživení vyprahlého písku pod lampou. Palmové listy jsou velmi užitečné a Igouš se pod nimi rád schovává. Nevýhodá palmových listů je, že si neuchovají svou krásnou zelenou barvu a časem zežloutnou. Evidentně lampa má opravdu vysoký výkon, já pod ní ruku neudržím, ale želvě vyhovuje - s nataženým krkem a nohama na všechny strany se sluní a spokojeně usmívá.

V únoru Igouše čeká kompletní čištění terária - to bude zase pálka za substráty a písky - proč jsem takový fajnšmekr?! A taky koupání. Zdá se, že voda mu nevadí, netřepe hlavičkou a ani nožičkama. Je to statečný želvák. A má rád drbání na pravé straně hlavy.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama